Debljina i pretilost sve su veći problem u današnjem svijetu, no zbog velikog broja informacija koje danas kolaju raznim izvorima, sve je više vremena potrebno kako bi se došlo do pravih činjenica. Iako su kilogrami veoma bitni, određena brojka ne mora odmah značiti kako se radi o pretilosti ili debljini, jer veliku ulogu također igraju i visina, spol te građa tijela.
U pokušaju da se olakša ovaj komplicirani odnos, 70-ih godina prošlog stoljeća počeo se računati indeks tjelesne mase, kojim se preciznije može odrediti kada je potrebno uvesti promjene u prehrani.
Pozitivne i negativne strane indeksa
Sadržaj:
Iako se indeks tjelesne mase (ili skraćeno BMI) danas često smatra veoma važnim podatkom u ocjenjivanju zdravlja nečije težine, na umu treba imati kako on gleda samo odnos težine i visine, što ostavlja mnogo prostora za manipulaciju. Zdrava prehrana i aktivan život najbolji su preduvjeti za zdravlje, pa čak i ako vam je indeks tjelesne mase unutar normalne težine i dalje možete biti pod rizikom raznih bolesti uzrokovanih lošom prehranom.
Nadalje, on ne uzima u obzir konstituciju tijela, odnosno udio masnih naslaga i mišića, što je veoma važan podatak za zdravlje. Ipak, može nas upozoriti na prekomjernu težinu ili pothranjenost, u kojem je slučaju on veoma vrijedna smjernica na koju vrijedi obratiti pozornost.
Izračunajte svoj indeks tjelesne mase
Indeks tjelesne mase moguće je dobiti na nekoliko načina, a sve što vam je potrebno je malo znanja matematike ili pak kalkulator. Da biste izračunali indeks tjelesne mase, morate znati svoju težinu i visinu, u kilogramima i metrima. Te podatke potrebno je unijeti u formulu, prema kojoj je on određen kao broj kilograma po metru kvadratnom.
Koristite li pak imperijski sustav jedinica, umjesto izračunavanja indeksa tjelesne mase možete se poslužiti tablicom ili grafom koji vizualno prikazuju iste odnose. Ipak, ako niste vičan matematičar, također ga lako možete izračunati i putem mnogih posebno dizajniranih kalkulatora koji se mogu pronaći na internetu, koji će u obzir uzeti i vaš spol. Ipak, računate li ovaj indeks, imajte na umu kako je on samo smjernica te da na vaše zdravlje utječu i mnogi drugi elementi.
Folna kiselina je vitamin topiv u vodi. Otkriven je tek 40-ih godina prošlog stoljeća. Čitajte više …
Print na majice. Majice su mnogima jedan od omiljenih odjevnih predmeta. Čitajte više …
Prašak maca pomaže održati zdravlje. Stanovništvo Perua jede Macu već tisućama godina, a reputacija i trajna popularnost danas govore same za sebe. Čitajte više …
Trnci kao glavni simptom sindroma karpalnog kanala. Jedan od vrlo čestih, ali nažalost kasno prepoznatih zdravstvenih problema svakako je onaj povezan s karpalnim kanalom. Riječ je o sindromu koji je povezan sa živčanim sustavom jer trnce i bolove zapravo uzrokuje pritisak koji ligament vrši na središnji živac u ruci. Čitajte više …
Bilo da želite uokviriti lice, dodati volumen šiški postojećoj frizuri ili jednostavno osvježiti svoj izgled, umetci za kosu će vam u tome pomoći. Čitajte više …
Vježbe za trbuh iz snova. Ravan i zategnut trbuh nećete pronaći da raste na drveću! Morat ćete se malo pomučiti. Donosimo vježbe uz koje ćete brže i lakše doći do cilja. Čitaje više …
Postovi iz iste kategorije:
- Probiotici su osnova za pravilan rad probave
- Neugodna napuhanost uzrokovana plinovima
- Folna kiselina kao bitan sastojak za zdravlje žene
- Pomozite svojoj štitnjaći uz Thyroid napitak
- Online psihoterapija inovacija je u svijetu psihoterapije